Wyróżniamy kilka najbardziej popularnych metod zabezpieczania elementów złącznych przed korozją:
⇒ Cynkowanie galwaniczne - najbardziej popularna metoda ochrony antykorozyjnej. Zdecydowana większość elementów złącznych jest pokryta właśnie tą powłoką. Na surowy element nakładana jest powłoka cynku, zapewniająca ochronę przed korozją. Powłoka ta jest stosowana w elementach, które nie są narażone na ciągły kontakt z wilgocią. Warstwa galwaniczna ma grubość około 8-12 um. Ocynk galwaniczny występuje najczęściej w kolorze srebrnym, żółtym i czarnym.
⇒ Cynkowanie ogniowe - nieco droższe ale jednocześnie wytrzymalsze rozwiązanie. Stosowane najczęściej w konstrukcjach stalowych narażonych na czynniki zewnętrzne np. deszcz, wilgoć. Dużo grubsza warstwa ocynku (około 50um) sprawia, że powłoka ta nie dopuszcza do skorodowania śrub w okresie między 5 a 10 lat w zależności od stopnia narażenia na korozję. Powłoka zewnętrznie charakteryzuje się matową, szarą barwą. Bardzo odporna na uderzenia i ścieranie. Cynkowanie ogniowe odbywa się poprzez zanurzenie przygotowanego do tego procesu wyrobu w rozgrzany do temperatury ciekłej cynk. Wynikiem takiej kąpieli jest utworzenie grubej warstwy cynku zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz wyrobu.
⇒ Cynkowanie lamelarne, płatkowe - wciąż jeszcze mało popularna ale bardzo wytrzymała. W zależności od grubości powłoki, wytrzymałość do 10 lat. Może być stosowane na śruby w wyższych klasach wytrzymałości, które w przypadku cynkowania galwanicznego czy ogniowego mogłyby pękać (kruchość wodorowa). Bardzo popularna w motoryzacji, lotnictwie i energetyce - obecnie prawie wszyscy producenci samochodów cynkują wszystkie elementy złączne tą powłoką. Wadą powłok płatkowych jest ich niska odporność na ścieranie i uszkodzenia. W przypadku ocynku lamralnego jest możliwość zamówienia koloru według palety RAL.
⇒ Oksydowanie (czernienie stali) jest procesem chemicznym polegającym na wytworzeniu na powierzchni stali warstwy czarnych tlenków, które skutecznie zabezpieczają przed korozją i jednocześnie nadają powierzchni czarny kolor,. Oksydowanie przeprowadzane jest metodą:
- - chemiczną - zanurzanie przedmiotów stalowych we wrzącym stężonym roztworze wodorotlenku sodu i azotanu srebra
- - elektrolityczną w procesie anodowego utleniania
⇒ Fosforanowanie to wytwarzanie chemiczne lub elektrochemiczne ochronnej powłoki fosforanów na powierzchni metali w gorących roztworach fosforanów i kwasu fosforowego. Zalety powłoki fosforanowej:
- - odporna na działanie wysokich temperatur
- - zmniejsza współczynnik tarcia
- - stanowi dobry podkład dla farb i lakierów
- - powłoka barwy szarej do ciemnoszarej